Ajda je vsestransko uporabna rastlina. Užitni so tako plodovi (semena) kot tudi steblo, cvetovi in listi. Ker ne vsebuje glutena, je moka primerna v prehrani bolnikov s celiakijo. Stebla, cvetove in liste lahko uporabimo kot ajdov čaj ali pripravimo tinkturo. Čebelarji pridobivajo ajdov med.
Rastlina ajde nabiramo preden se pojavijo plodovi. V času cvetenja vsebuje večje količine rutina ter nekaj vitaminov C in E. Zato je v ljudskem zdravilstvu pomembna za zmanjšanje naslednjih težav:
Priporoča se uporabo bolnikom s krčnimi žilami ter bolnikom z ateroklerotičnimi in diabetičnimi težavami.
V ajdi so prisotni flavodnoidi glukozidi, med najpomembnejšimi so rutin, hiperozid in aglikon kvercetin. Vsebuje pa tudi salicilno, klorogensko in glano kislino.
Priporočamo, da popijete 4 skodelice ajdovega čaja dnevno. Za vnos ustrezne količine rutina priporočamo redno pitje čaja do 6 tednov.
Na Japonskem, Kitajskem in v Koreji pripravljajo čaj iz praženih ajdovih zrn (ajdove kaše), ki ga imenujejo Sobacha aka, Soba tea (Ajdov čaj). Priporočajo ga predvsem pri težavah s holesterolom, težavah s prekomerno težo, za izboljšanje splošnega zdravja, pri uravnavanju krvnega sladkor ali za izboljšanje zdravja krvnih žil.
Praženo ajdovo kašo lahko še dvakrat uporabite, vendar upoštevajte, da jo pri drugi uporabi namakate 5 minut, pri tretji pa 8 minut.
Stranski učinki pitja ajdovega čaja niso znane, se pa priporoča pazljivost. V primeru, da se pojavijo močne nenadne bolečine, povečanje otekanja, spremembe v barvi kože, vnetja kože na nogah, razjede ali se poslabša delovanje srca ali ledvic. O teh težavah takoj nujno obvestite zdravnika.
Ker je v cvetovih ajde prisotna snov, ki povzroča povečano občutljivost na sonce. Pri uživanju večjih količin se lahko pojavi srbečice ali vnetja kože na neporaščenih delih. Ta reakcija je zelo redka.
Podatkov o uporabi ajdovega čaja med nosečnosti nimamo, vendar odsvetujemo uživanje v času nosečnosti ter med dojenjem.
Pri otrocih se težave z žilami le redko pojavijo, zato se pred tem obvestite o uživanju pediatra in se z njim posvetujte.
Obstaja nekaj pravil, da vaš čaj ostane kakovosten čim dlje časa.
Čaj se najbolje ohrani, če je v temi. Zato čaj iz prozornih vrečk presujte v škatlo s pokrovom. Še bolje, če je neprodušno zaprta. Tako se ohranjajo arome ter ostale kvalitetne snovi, ki jih vaš čaj vsebuje.
Vlažni prostori, določene vrste lesa ter začimbe lahko vplivajo na kakovost vašega čaja. Določene vrste prevzamejo vonjave in postanejo tako neuporabni.
Oksidacija je ena največjih težav pri ohranjanju kakovosti čaja. Najbolje je, da kupite čaj s celimi deli (cvetovi, vršički,…) saj so tako manj izpostavljeni temu pojavu. Hranite ga v večjih količinah ter na zgoraj opisan način v suhem prostoru.
Zaradi vplivov okolice se v čajnih delih prej ali slej začnejo izgubljati kvalitetne sestavine. Zato vam ne priporočamo uživati starih čajev. Še posebej ne takrat, ko niso bili ustrezno hranjeni.
Ajda je zelo uporabna rastlina - Ajdov čaj z medom je samo en primer
Za objavo komentarja se morate prijaviti.