Zopet je postala popularna povsod po svetu in znanstveniki v laboratorijih odkrivajo vedno nove sestavine in uporabne vrednosti.
Že v zgodovini je bila konoplja znana kot zdravilna rastlina, ki preprečuje številne bolezni in pripomore pri zdravljenju in ugodnemu počutju. V nekaterih kulturah in civilizacijah je imela mističen sloves in kitajski cesarji jo niso zaman poimenovali eliksir nesmrtnosti. Danes ponovno odkrivamo njeno dobrobit za človeštvo.
Poznamo dve vrsti konoplje, ki pri uživanju delujeta na različna načina, in sicer, tako imenovano indijsko konopljo (Cannabis sativa L. var. indica) in industrijsko konopljo (Cannabis sativa L. var. sativa). Prva ima zaradi visoke vsebnosti THC-ja (tetrahidrokanabinol) psihoaktivne učinke na telo in je prepovedana.
Katera pridelava je v Evropski uniji dovoljena, vsebuje manj kot 0,2 odstotkov THC. Zaradi njene indijske sorodnice, so bile v preteklosti zamolčane številne uporabne vrednosti. Nekoč so jo gojili predvsem za potrebe industrije pri izdelavi vrvi in platen. Ker je uporabna celotna rastlina, jo sedaj uporabniki cenijo tudi zaradi njenih drugih lastnosti.
Za prehranske namene je uporabno predvsem seme in listi. Zaradi svojih lastnosti je industrijska konoplja uporabna tudi kot preventiva ali celo kot pomoč pri zdravljenju različnih tegob človeštva.
Industrijska in indijska konoplja se po videzu bistveno ne razlikujeta.
Seme industrijske konoplje je pravi zaklad dragocenih snovi, zato se izdelki iz semen vedno bolje uveljavljajo v visokokakovostni prehrani in vplivajo na dobro počutje po zaužitju. Ker ne vsebuje glutena se uporablja pri posebnih dietah.
Konopljino seme vsebuje veliko lahko prebavljivih beljakovin, vključno z devetimi esencialnimi, ki jih naš organizem ne more sintetizirati sam. Beljakovina edestin je bistvena za imunski sistem. Glutaminska kislina ima antistresni učinek na človeško telo.
Konopljina semena so bogata tudi v vsebnosti vlaknin kot varovalnih dragocenih snovi. Semena vsebujejo več netopnih vlaknin, ki delujejo bolj grobo in pospešujejo prehod hrane skozi prebavni sistem.
V konopljinem olju so prisotne večkrat nenasičene esencialne maščobne kisline (omega 3 in omega 6) v pravem razmerju. Ob rednem dnevnem uživanju te maščobe ugodno vplivajo na srčno žilne bolezni, urejajo motnje v srčnem utripu, ugodno vplivajo na dermatitis, Chronovo bolezen, astmo, multiplo sklerozo, proti predmenstrualnim sindromom, diabetesom…
Gamalinolenska kislina, ki jo olje vsebuje ima pomembno vlogo pri imunski odpornosti in preprečuje nastanek vnetja.
V zadnjem času je tudi po naši zakonodaji iz industrijske konoplje dovoljena izdelava posebnih tinktur in koncentratov. Poleg eteričnega olja, tudi ekstraktov iz vršičkov, kjer se po posebni metodi pridobi smolnat izvleček, ki ima lahko močan vpliv na zdravje in dobro počutje.
Kanabinoidi so snovi, ki se nahajajo v človeškem telesu in jih telo proizvaja samo. Odgovorni so za številne imunske procese v telesu. V primeru pomanjkanja jih je potrebno nadomestiti in konoplja je idealen in koncentriran vir teh snovi.
Prepričani smo, da bo prihodnost še pokazala pravo vrednost te rastline na številnih področjih.
Katja Japelj, univ. dipl. inž.živil. tehnol.
Tomaž Toni, univ. dipl. nov.
Članek je bil objavljen v reviji Kneipovi biseri
Več informacij o industrijski konoplji lahko dobite na tej povezavi: https://en.wikipedia.org/wiki/Hemp
Za objavo komentarja se morate prijaviti.