Uporaba konoplje narašča, zaradi številnih informacij so uporabniki zbegani in prepuščeni samemu sebi.
V devetdesetih letih prejšnjega stoletja so izraelski kemiki prvi raziskali delovanje kanabinoidov pri ljudeh. Ugotovili so, da so prisotni v vsaki celici in imajo zelo pomembno vlogo. Signalizirajo, kako in na kakšen način se mora odzivati telo, da je v ravnovesju in da procesi potekajo pravilno. Telo samo proizvaja lastne kanabinoide, tako imenovane endokanabinoide. Konopljin ekstrakt pridobimo z bio kanabinoidnih rastlin.
Zaradi stresa, zdravil ali kakih drugih razlogov lahko pride do pomanjkanja lastnih endokanabinoidov. Takrat se na mestih v telesu pojavi neravnovesje, zato telo lahko zboli.
Da bi lastne kanabinoide nadomestili, si lahko pomagamo z zunanjimi viri, ki vsebuejejo fitokanabinoide. Največ jih je v konoplji, ameriškem slamniku itd. Pri tem je pomembno, da gre za cel spekter snovi (terpeni, flavonoidi in številne oblike kanabinoidov), ki imajo dober sinergijski učinek na telo. Obstajajo pa tudi standardizirani sintetični kanabinoidi. Ti vsebujejo le enega ali dva kanabinoida in jih izdelujejo v laboratorijih.
Zelo pomembna je vzgoja konopljine rastline. Važno je na kakšni zemlji je rasla in na kakšen način je bila tretirana (gnojenje, zatiranje škodljivcev...). Do nedavnega je veljalo, da industrijsko konopljo sejejo na prostem in je vzgoja enostavna. To delno tudi drži, vendar obstajajo razlike med monokulturno in ekološko pridelavo.
Predvsem medicinsko konopljo, ki je zakonsko prepovedana, sadijo predvsem v notranjih prostorih. Pri tej vzgoji je nujno dodajanje mineralnih gnojil in uporabo fitofarmacevtskih sredstev.
Industrijska konoplja velja za rastlino, ki s svojim koreninskim sistemom črpa številne elemente, ki so prisotni v okolju. To dejstvo izkoriščajo na področjih, ki so obremenjeno z industrijskimi izpusti,saj prav konoplja odlično čisti zemljo, onesnaženo s težkimi kovinami, pesticidi, mineralnimi gnojili itd.
Takšen pridelek se ne sme uporabljati za izdelavo živil, prehranskih dodatkov ali kozmetike. Najbolj primerna je torej rastlina, ki je pridelana na ekološki način, na zemljišču z BIO certifikatom.
Medtem, ko je vedno več strokovno podprtih dokazov o pozitivnih učinkih konoplje na človekovo telo in njegovo počutje je zakonodaja na tem področju še precej nedorečena. Tudi izdelkov na trgu je vedno več in beseda konoplja že dovolj, da marsikoga prepriča v skoraj čudežno moč vseh izdelkov.
Pa je temu res tako in ali lahko uporabniki verjamemo vsaki trditvi? Veliko nerazumevanja bi lahko rešili z boljšim poznavanjem.
Odločilno pri izbiri pravega izdelka je v poznavanju:
Izkušnje sicer kažejo, da je vsako telo individuum. in da tisto, kar je nekomu v pomoč pri določeni tegobi, drugemu ne lajša teh težav. Kljub temu pa ni potrebe, da bi v telo vnašali snovi, ki so dokazljivo škodljive na dolgi rok ali pa imajo številne stranske učinke. .
Za objavo komentarja se morate prijaviti.